Financial Adventure Decadent Desserts - White Chocolate Lasagna

June 23, 2015

You may be wondering why we are talking about desserts when we focus on financial adventures. Well, most things you do require finances and this activity is no exception. This month we are taking a look at our Financial Adventure Decadent Desserts – White Chocolate Lasagna.  This activity will have you making a special decadent dessert.

 

Have you ever been to a restaurant and looked at the dessert menu only to be shocked at the cost of just one serving? This month we are going to take a look at how you could make a decadent dessert on your own by setting a budget, sticking to it and saving some money.

 

First, you will need to decide on a budget. How much are you willing to spend on this dessert? Next how many servings will you need to get from your dessert? For this activity we decided to have a budget of $10.00 to spend on additional ingredients needed and we need the dessert to feed at least 6 people. We decided to make White Chocolate Lasagna. (Mmmm!!)

 

Once you have your budget, take a look at a few recipes and decide which ingredients you have on hand, and which ingredients you will need to purchase. Will the items you need to purchase keep you in your budget? Which recipe will you choose for this activity?

 

We needed to purchase pudding, whipped topping, cream cheese and cookies. We had butter, powdered sugar, milk and white chocolate on hand already and decided if we shopped smart we could purchase the additional ingredients with our $10.00 budget.

 

When shopping, make sure you are shopping smart. We purchased generic items whenever we could and of course we also bought items that were on sale verses paying full price. We saved $1.07 on the whipped topping, $0.70 on the cream cheese and $0.48 on the pudding, and the cookies were on sale as well. Our smart shopping savings was over $2.25. We were able to stay within our budget and our total cost for our items was $9.67. Keep track of how much you save when you shop for your ingredients. Have a conversation about what you could do with your savings. What if you had this savings with all of your purchases? How much could you save in a week, month or even a year?

 

After making our decadent dessert, we were delighted to see that we had 12 large proportioned servings.

 

If we would compare this price to a restaurant we would pay on average $5.00 per dessert serving making this dessert cost $60.00 for all 12 servings. We saved about $50.00 by shopping smart and making it ourselves. If you would like our recipe, send us an email and we will send it to you. It is really delicious!

 

Make sure you don’t miss one of our Free Financial Activities…sign up here and you will receive each activity via email. You will also receive a certificate of achievement for each activity completed when you sign up.

 

Check us out on Facebook and Twitter too!
 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

Children's Financial Literacy Is Important To Financial Adventure!

February 25, 2015

1/1
Please reload

Recent Posts
Please reload

Archive